Çevrimiçi Yerli Akorcu :)


Anket
Yerli Akor Sakinleri Hangi Burçtan ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
SANATÇILAR..
Popüler Konular
Seçmece Akorlar
Kategori: Ritim
4-4 lük Ritim Atma Resimli Anlatım
4/4 lük Ritim Nasıl Çalınır ?
Gitarda bir çok parçada hatta en yaygın olarak kullanılan 4/4 lük Ritim hem normal 4 tam vuruş içeriğine sahip iken bu ritim aksak şeklinde de ifade edilebilir. Ritim aşağıda verilen şekillere göre ilk resimde baz hali normal aşağı ve yukarı vuruşlarla bir diğer resimde kapatmalı hali aşağı vuruşlarda tellere baş parmağın üstü ile kapatılarak da ifade edildiği gibi son resimde ise şarkının ritimi 4/4 lük olsa bile ilk iki ritime uymayan parçalar için aksak 4/4 lüğe yer verilmiştir.


Aşağıdaki resimde şarkı ritmi en baz hali ile ifade edilmiş olup ilk vuruş bas teller aşağı ardından ince teller aşağı devamında iki yukarı vuruş ve bir aşağı bir yukarı vuruş ile sonlandırılmaktadır. sitemizde AA-YY-AY şekilde parça başlarında ifade etmekteyiz.


4-4 lük Ritim Atma Resimli AnlatımBir sonraki şekilde ise ritim yukarıdaki ritim ile aynı olup sadece ikinci aşağı vuruş ve son aşağı vuruşlarda tellerde kapatma yapılır. Daha önce anlatığımız gibi yukarı çekmek için ritimde kullandığımız baş parmağımız ile bütün tellere aşağı vuruş kapatılarak uygulanır. Sitemizde AK-YY-KY olarak ifade etmekteyiz.


4-4 lük Ritim Atma Resimli AnlatımRitimin son hali ise bahsettiğimiz gibi aksak olarak adlandırılır . Yine 4 tam vuruş içeren ritim Önceki iki ritim şeklinin uymadığı parçalarda kullanılır.
sitemizde bu ritimi A-YYA-YYA-AY olarak ifade ederiz


4-4 lük Ritim Atma Resimli Anlatım
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 206925
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *