Çevrimiçi Yerli Akorcu :)


Anket
Yerli Akor Sakinleri Hangi Burçtan ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
SANATÇILAR..
Popüler Konular
Seçmece Akorlar
Kategori: Ritim
2-4 lük Ritim Atma Resimli Anlatım
2/4 lük Ritim Nasıl Çalınır ?
Gitar ile şarkılarımızı ifade ederken hızlı yada yavaş olmak üzere belirli bir hıza sahip bir kaç ses topluluğu ile oluşmuş tekrarlara ritimler diyebiliriz. Çalmaya çalıştığımız şarkının duygusuna göre çıkardığımız bu ritimlerin belki en baz hali iki tam sesden oluşmuş 2/4 lük ritimlerdir. Bu ritim şekli genellikle şarkı boyunca sabit ve hızlı oyun havası gibi parçalara örnekler verilebilir. Ritim 3/4 lük ritim ile beraber Vals ritim olarak ifade edilir. Ritimi öğrenme yolunda aşağı ve yukarı vuruşları eşit aralıklarda ve sayarak ifade etmemiz gerekir.Aşağı da verilen resimler ile ritimleri inceleyelim.


2-4 lük Ritim Atma Resimli AnlatımYukarıdaki resimde görüldüğü gibi 2 tam sesin ilk olarak Bas tellere aşağı vurularak ardından ince teller yukarı çekilerek ritim tamamlanır. Parçanın duygusuna hızına göre ritmi şekillendirebiliriz.


2-4 lük Ritim Atma Resimli Anlatımİkinci resmimizde görüldüğü gibi İlk vuruş yine Bas tellere olur iken ardından ince tellere yine aşağı vurarak iki tam ses ile ritmimizi tamamlayabiliriz. Parçanın hızına göre şekil alabilir düzeyde ayarlayabiliriz.


2-4 lük Ritim Atma Resimli AnlatımSon resimimizde gördüğü gibi bir tam ses ve iki yarım sesten oluşmaktadır. ilk önce Bas tellere aşağıya bir tam ses ardında ince tellerde aşağı ve yukarı olmak üzere iki yarım ses ile ritim tamamlanmış olur..
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 87330
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *