Çevrimiçi Yerli Akorcu :)


Anket
Yerli Akor Sakinleri Hangi Burçtan ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
SANATÇILAR..
Popüler Konular
Seçmece Akorlar
Kategori: Arpej
Temel Ritim Arpejleri
Temel Ritim Arpejleri
Sitemizin Temel Ritimler Bölümde 3/4 lük , 4/4 lük gibi ritimleri resimler ile vuruş tekniklerini anlatmıştık. Arpejler parçaların belirli ritimlerine göre şekil alınması sebebiyle belirli ritimlerin arpejlerini aşağıda sizler için anlatmak istedik.
Öncelikle aynı olan 3/4 lük ve 6/8 lik ritim arpejleri anlatmak istersek. Bu ritim ölçüsüde 3 tam ses 6 adet ise 8 lik ses bulunmaktadır yani yarım ses olarak ifade edebiliriz. Yani A-YY 3 tam seslik bir ritimde P-ima temel arpej kulanılabilir.
Baş parmak ile ifade edilen bölümden sonra ima kısmının üçünü aynı anda iki kere çekerek temel arpeji ifade etmiş oluruz. Diğer yandan 6/8 lik ritimde Pima-mi olarak ifade edebilir , çalışırken bir ki üç - ki ki üç olarak ifade edebiliriz.
Diğer yandan 4/4 lük ritimler için arpejleri dile getirmek gerekirse ritim sekizli toplam sekiz sesten oluştuğunu düşünürsek en yaygın olarak pima miam ---pima aimi gibi bir çok arpej türetebiliriz.
Bu duruımda özetlemiş olursak ;
3/4 lük ritimler için P-ima (1,2,3 teller baş parmakdan sonra beraber çekilecek yani ima kısmı ) ve Pima-mi yada pim-ami olarak ifade edebiliriz.
4/4 lük ritimler için pima-miam , pimi-aimi gibi sekiz sesten oluşan bir çok ritim arpej uygulanabilir...
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 28852
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *