Çevrimiçi Yerli Akorcu :)


Anket
Yerli Akor Sakinleri Hangi Burçtan ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
SANATÇILAR..
Popüler Konular
Seçmece Akorlar
Kategori: Gitar Genel
Gitarda Bir Şarkıyı Transpoze Etmek Resimli Anlatım
Transpoze Nedir ? Transpoze Nasıl Yapılır Resimli Anlatım
Herhangi bir tondan yazılan parçayı başka bir tona çekmek için yapılan tekniğe transpoze denir . Bu uygulama temel olarak akor değişimleri ile yapılmakta olup minör akorların minör akorlara ; major akorların major akorlara çekilmesi gerekmektedir bunun sebebi olarak parçayı söyleyen vokalistlerin ses farklılıklarından dolayı olmaktadır , yani vokalistin sesinin tınısı ne ise şarkı tonu ona çekilir. Akor değişimlerin minöür majorlar için Major akoru minör bir akora çekmek farklı bir ses türeteceğimizden dolayı bu tekniğe aykırı bir hareket olmaktadır. Bunun sebebi olarak transpoze tekniğinde şarkıların sadece akorların isimleri değişir ses uzantıları aynı kalmaktadır. Bunu da minör minör , major major olarak elde ederiz. Aşağıdaki iki resimde bulunanan bir parçanın üç farklı tonunu ele almak istedik...

Gitarda Bir Şarkıyı Transpoze Etmek Resimli Anlatım


Yukarıdaki resimde şarkı ilk olarak mi tonu yazılmıştır olup ilk mısrasında gördüğümüz gibi akorlar sırası ile Em----C----Em dir. Yine aynı resimdeki transpoze edilmiş halindeki ilk mısradaki akorlar ise Am----F-----Am şeklindedir. Her iki mısradaki ilk akorları alalım Em yani Mimör diğeri Am yani La minör bu iki akor arasında mi-fa-sol-la olarak ses aralıklarından ötürü iki tam ses fark vardır. Şimdi ikinci akorlara geçersek görüyoruz ki ilk tonda C yani do major transpoze edilmiş tonda ise F yani Fa major bu iki akor arasında do-re-mi-fa-sol ses aralıklardan yine iki ses arası olduğunu görüyoruz.
Açıklamak istediğimiz şu şekilde anlatmak ister isek şarkının akorlarının transpoze sırasındaki bütün isim değişlikleri aynı aralıkta olması gerekmektedir. Yani bir mısrayı ele alırken birinci akor iki tam ses geçti ise ikinci akorda aynı şekilde transpoze edilmiş halde iki tam ses fark olması gerekir.

Gitarda Bir Şarkıyı Transpoze Etmek Resimli Anlatım


ikinci resimde gördüğümüz gibi ilk mısraları ele alırsak Am (la minör) bir tam ses farkı ile Bm (si minör)'e çekilmiştir. Bu yüzden ikinci akorlarda gördüğümüz gibi F (fa major) yine bir tam ses ile G(sol Major) Akoruna çekilmiştir.
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 33106
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *