Çevrimiçi Yerli Akorcu :)


Anket
Yerli Akor Sakinleri Hangi Burçtan ?
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık
SANATÇILAR..
Popüler Konular
Seçmece Akorlar
Tarih: 12-05-2014, 19:23
Kategori: Arpej
Arpejde P Parmağı Kullanımı
Arpejde Baş Parmak Nasıl Kullanılır ?
Arpej tekniğini kullanırken parmak isimlerini hangi tellere basması gerektiğini anlatmıştık. Her parmağın bastığı tel ''ima'' kısmı için bire birdi.Lakin ''p'' harfi yani baş parmağımızın kullanım alana üst üç bas tel idi. yani 6,5 ve 4. teller. Bu üçüne genel olarak basılan akor yada bas sese göre değişmekte olması sebebiyle her akora göre de baş parmak kullanımı arpej başlangıçlarında değişkenlik göstermektedir. Temel akorlar üzerinde gösterdiğimiz resimler ile baş parmak teli üzerine aşağıdaki resimlerde anlatığımıza göre ;
Devamı
  • Yorumlar: 1
Tarih: 12-05-2014, 19:22
Kategori: Arpej
Temel Ritim Arpejleri
Temel Ritim Arpejleri
Sitemizin Temel Ritimler Bölümde 3/4 lük , 4/4 lük gibi ritimleri resimler ile vuruş tekniklerini anlatmıştık. Arpejler parçaların belirli ritimlerine göre şekil alınması sebebiyle belirli ritimlerin arpejlerini aşağıda sizler için anlatmak istedik.Öncelikle aynı olan 3/4 lük ve 6/8 lik ritim arpejleri anlatmak istersek. Bu ritim ölçüsüde 3 tam ses 6 adet ise 8 lik ses bulunmaktadır yani yarım ses olarak ifade edebiliriz. Yani A-YY 3 tam seslik bir ritimde P-ima temel arpej kulanılabilir.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 12-05-2014, 19:22
Kategori: Arpej
Arpej Egzersizleri , Örnek Arpej Çalışmaları
Arpejde serilik kazanmak istiyor isek tellere göre isimlerini anlattığımız parmakları tellere yerleştirerek önce sadece pima olarak yani bir bas üç ince tel ile yapılan geçişlerini elimizde seriliği hissedene kadar bir süre boyunca sürekli tekrarlamamız gerekmektedir. Aksi durumda parmaklar ile teller karışacak arpej geçişlerinde sorunlar yaşayabilir ardından bu tip yalnışlıklar sizde alışkanlık haline gelebilir. Temeli sabır ederek genel tekrarlar halinde yapılan egzersizler sonucunda arpej çalışmalarınızda belirli bir seviyeye geçmeniz kaçınılmaz olacaktır.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 12-05-2014, 19:21
Kategori: Arpej
Arpej Nedir ? Arpejde Parmak isimleri
Arpej Nedir ? Arpejde Parmak isimleri
Genellikle slow yada akustik parçalarda kullanılan parça dahilinde ritim koşullarına uygun olmayan zamanlarda kullanılan her akorun kendine göre parçalar halince çalınması şekline Arpej denir. Akor notalarının ard arda dizilmesine de denilebilir. Genellikle pena kullanılmadan parmaklarla çalınır. Bu tekniği kullanırken gitarı ritim kısmı ile kulladığımız elimize göre parmaklarımıza belirli isimler verilmektedir. Tel isimlerini anlatırken ifade ettiğimiz gibi verilen bu isimlere göre çalışmanız gerekli olupharflerin parmak uygunluğu önemlidir.
Devamı
  • Yorumlar: 0